Apel
Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami w Gminie Łukowa

Szanowni Mieszkańcy Gminy Łukowa,
przyjezdni Rodacy i Wszyscy Ludzie Dobrej Woli!

Tradycyjnie 1 i 2 listopada 2022 r. na cmentarzu parafialnym w Łukowej, odbędzie się kwesta, na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Z zebranych w ubiegłym roku pieniędzy, udało się wyremontować dwa zabytkowe pomniki, zagrożone zawaleniem: Franciszka Osucha z 1942 r. i Marianny Szczurowej z 1902 r. oraz poddana została gruntownej renowacji XIX – wieczna figura Stanisława Cybulskiego.
Ponadto, oczyszczony i zaimpregnowany został, po 14 latach od jego rekonstrukcji, Pomnik Niepodległości w Osuchach z 1933 r.


W ciągu 20 lat działalności Komitetu, dzięki ogromnej hojności i życzliwości ofiarodawców, ocalonych przed zniszczeniem zostało 124 pomniki na cmentarzach: w Łukowej, Chmielku, Szarajówce, Osuchach i Borowcu na ogólną sumę 179.894,00 zł.


GOK w Łukowej z okazji Jubileuszu Komitetu przygotował wystawę, która jest do obejrzenia przy udekorowanej biało – czerwonymi wiankami kwaterze Żołnierzy Września. A także zrealizował film o wszystkich cmentarzach Gminy Łukowa, który jako cegiełka w cenie 20 zł jest do nabycia u kwestujących wolontariuszy.


Powstały w 2002 roku Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami w Gminie Łukowa był pierwszym komitetem w Polsce działającym poza dużym ośrodkiem miejskim.